Tuesday, December 15, 2015

#2016 - The Democratic Primary Candidates of Harris County

This is the official list of Democratic candidates running for various offices in Houston and Harris County, FILING HAS CLOSED. Be reminded that many of these races are local judicial seats, district atty and other races outside of our Presidential election. We have work to do on all levels of government and each level just so happens to have an effect on how our Black bodies are treated. Keep your eyes open!


U.S. Representative – Congressional District 2


Pat Bryan


U.S. Representative – Congressional District 7

James Cargas


U.S. Representative – Congressional District 9

Al Green (Incumbent)


U.S. Representative – Congressional District 18

Sheila Jackson Lee (Incumbent)


U.S. Representative – Congressional District 29

Gene Green (Incumbent)

Dominique M. Garcia

Adrian Garcia


Texas State Senator – Senate District 6

Sylvia R. Garcia (Incumbent)


Texas State Senator – Senate District 13

Rodney Ellis (Incumbent)


Texas State Representative – House District 126

Joy Dawson-Thomas

Cris Hernandez


Texas State Representative – House District 131


Alma Allen (Incumbent)

John Shike


Texas State Representative – House District 134
Ben Rose


Texas State Representative – House District 135

Jesse A. Ybanez


Texas State Representative – House District 137


Gene Wu (Incumbent)

Edward Pollard


Texas State Representative – House District 139

Randy Bates

Kimberly Willis

Jerry Ford Jr.

Jarvis D. Johnson


Texas State Representative – House District 140

Armando Lucio Walle (Incumbent)


Texas State Representative – House District 141


Senfronia Thompson (Incumbent)


Texas State Representative – House District 142


Harold V. Dutton, JR (Incumbent)


Texas State Representative – House District 143

Ana Hernandez (Incumbent)


Texas State Representative – House District 144


Mary Ann Perez

Cody Ray Wheeler

Bernie Aldape III


Texas State Representative – House District 145

Carol Alvarado (Incumbent)


Texas State Representative – House District 146

Borris L. Miles (Incumbent)



Texas State Representative – House District 147

Garnet F. Coleman (Incumbent)


Texas State Representative – House District 148

Jessica Cristina Farrar (Incumbent)

Dave Wilson


Texas State Representative – House District 149

Hubert Vo (Incumbent)

Demetria Smith


Texas State Representative – House District 150


Michael Shawn Kelly


County Court of Law #1


George Barnstone

F. Richard Leach


District Judge, 11th Civil Judicial District


Kristen Hawkins

Rabeea Collier

Jim Lewis


District Judge, 61st Civil Judicial District

Julie Countiss

Dion Ramos

Fredericka Phillips


District Judge, 80th Civil Judicial District

Larry Weiman (Incumbent)


District Judge, 125th Civil Judicial District

Kyle Carter (Incumbent)


District Judge, 129th Civil Judicial District
Michael Gomez (Incumbent)


District Judge, 127st Civil Judicial District

R.K. Sandill (Incumbent)


District Judge, 133rd Civil Judicial District

Jaclanel McFarland (Incumbent)


District Judge, 334th Civil Judicial District
Steven Kirkland


District Judge, 151st Civil Judicial District


Mike Engelhart (Incumbent)


District Judge, 152nd Civil Judicial District

Robert K. Schaffer (Incumbent)


District Judge, 164th Civil Judicial District

Alexandra Smoots-Hogan (Incumbent)


District Judge, 165th Civil Judicial District


Josefina Rendon.

Ursula A. Hall


District Judge, 215th Civil Judicial District

Elaine Palmer (Incumbent)

Jonathan C.C. Day

Joshua A. Verde

JoAnn Storey


District Judge, 333rd Civil Judicial District

Lisa Ketai

Daryl Moore


District Judge, 174th Criminal Judicial District


Mack McInnis

Raul Rodriguez

Hazel B. Jones


District Judge, 176th Criminal Judicial District


Shawna L. Reagin

Nikita "Niki" Harmon


District Judge, 177th Criminal Judicial District
Robert Johnson

David L. Singer


District Judge, 178th Criminal Judicial District

Kelli Johnson

Lori Chambers Gray


District Judge, 179th Criminal Judicial District

Stephen Aslett

Randy Roll


District Judge, 337th Criminal Judicial District

Herb Ritchie


District Judge, 338th Criminal Judicial District

Ramona Franklin


District Judge, 339th Criminal Judicial District

Maria T. (Terri) Jackson (Incumbent)


District Judge, 351st Criminal Judicial District

Greg Glass

George Powell


Harris County Attorney


Vince Ryan (Incumbent)


Harris County District Attorney
Kim Ogg

Lloyd Wayne Oliver

Morris Overstreet


County School Trustee Position 1, Precinct 2

Sherrie L. Matula


County School Trustee Position 2, Precinct 4

Marilyn Burgess


Harris County Sheriff

Jerome Moore

Ed Gonzalez

Theodore "Ted" Perez

Jeff Staiber


Harris County Tax Assessor-Collector

Brandon Dudley

Ann Harris Bennett


Harris County Commissioner, Precinct 1

El Franco Lee (Incumbent)


Harris County Commissioner, Precinct 3

Erik Michael Hassan

Jenifer Rene Pool


Harris County Justice of the Peace, Precinct No. 1, Place 1

Harold J. Landreneau

Eric William Carter

Shari D. Bihms

Warren Fitzgerald Jr.

Tanya Makany-Rivera

Kevinn Robinson

Millen A. Zemo


Harris County Justice of the Peace, Precinct No. 2, Place 1

Jo Ann Delgado


Harris County Justice of the Peace, Precinct No. 3, Place 1

Joe Stephens

LaTonya Allen


Harris County Justice of the Peace, Precinct No. 4, Place 1
Vicky Printers Reynolds



Harris County Justice of the Peace, Precinct No. 5, Place 1

William “Bill” McLeod


Harris County Justice of the Peace, Precinct No. 6, Place 1


Richard C. Vara (Incumbent)

Priscilla Vasquez



Harris County Justice of the Peace, Precinct No. 7, Place 1


Hillary H. Green (Incumbent)

Fred Reynolds

Cheryl Elliot Thornton

Dr. Joseph R. Willie, II

Keryl L. Douglas

Elijah Carl Lewis

Desmund Earl Spivey

Jerome Provost


Harris County Constable, Precinct 1

"Ced" Collier

Alan Rosen (Incumbent)

Jack Boatner


Harris County Constable, Precinct 2


Christopher “Chris” Diaz (Incumbent)

Joe "Joey" Martinez

Ruben Loreto

George Goffney, Jr.


Harris County Constable, Precinct 3
William “Bill” Norwood

Sherman Eagleton

Jasen Rabalais

James Lee Stewart

Isaac Villarreal

Ken Melancon

Michel Pappillion

Eric Reed

David "Bubba" Jones


Harris County Constable, Precinct 4

Jeff McGowen



Harris County Constable, Precinct 5

Kenneth (KP) Perkins


Harris County Constable, Precinct 6

Ernest T. (E.T.) Ramirez

Silvia Trevino

Moises "Moy" Davila

Heliodoro (Henry) Martinez (Incumbent)

Gilbert Reyna


Harris County Constable, Precinct 7

May Walker (Incumbent)

Michael Coleman


Harris County Constable, Precinct 8
Heather Perry


State Board of Education, Region 6

Jasmine L. Jenkins

Michael Jordan

R. Dakota Carter


County Chair

Lane Lewis (Incumbent)

Philippe Nassif